צו עיכוב יציאה מהארץ ויציאה לחו"ל עם ילדים בזמן הליך גירושין

נסיעה לחו"ל עם הילדים והוצאת צו עיכוב יציאה מהארץ

חופשת הקיץ מתקרבת ואיתה גם תכנון הטיולים המשפחתיים לחו"ל. מה קורה כשההורים גרושים או נמצאים בהליכי גירושין? האם צריך לקבל אישור מההורה השני כדי להוציא את הילדים מהארץ? ומה ניתן לעשות כשאחד ההורים מתנגד? כל מה שחשוב להורים גרושים לדעת, על נסיעה לחו"ל עם הילדים

מה קובע החוק לגבי הוצאת ילדים מהארץ?

מבחינה חוקית – שני ההורים חייבים לתת את הסכמתם להוצאת הילדים מהארץ, גם אם לצורך חופשה קצרה.

הוצאה וחידוש של דרכונים לילדים

ילד בכל גיל חייב בדרכון לצורך יציאה מהארץ.במקרה שהוריו של הקטין אינם נשואים, או גרושים, על Aניהם להגיע ללשכת רשות האוכלוסין ולתת את הסכמתם להוצאת דרכון עבורו. ההורים אינם צריכים להגיע ביחד, וכל הורה יכול להגיע במועד אחר ואף ללשכה אחרת, כדי לתת את הסכמתו, כאשר רק אחד מהם מחויב להגיע עם הקטין עצמו. אם אין הסכמה של שני ההורים, ההורה המבקש להוציא את הדרכון חייב להציג צו בית משפט המעניק לו חזקה בלעדית על הקטין.

מה קורה כשאחד הצדדים מתנגד?

במקרים רבים בהם ההורים גרושים, או נמצאים בהליכי גירושין, אחד ההורים מתנגד להוצאת הילדים מהארץ על ידי בן הזוג השני, מחשש לחטיפת הילדים, העברתם לארץ אחרת ואי החזרתם, הפרת הזכויות ההוריות, חששות הקשורים להסדרי הראיה השוטפים ושאלות הנוגעות לעלויות ומזונות.
במקרה כזה, ההורה המתנגד רשאי להגיש לבית המשפט בקשה דחופה להוצאת צו עיכוב יציאה מהארץ עבור הקטינים ועל ההורה השני להעמיד ערבויות מתאימות שיוכיחו את כוונותיו.

הוצאת צו עיכוב יציאה מהארץ – כיצד?

על פי אמנת האג ובעקבות מקרים מצערים רבים של חטיפת ילדים לארץ אחרת על ידי אחד מהוריהם בשנים האחרונות, רואה בית המשפט לענייני משפחה חשיבות גבוהה בהסכמת שני ההורים להוצאת הקטינים מהארץ. עם זאת, בשל העובדה שלעיתים הורים משתמשים בכלי זה ככלי להשגת מטרות אחרות, על ההורה המתנגד חובה להוכיח לבית המשפט, את ביסוס חששותיו ולהגיש במידת הצורך מסמכים ועדויות מתאימות. בית המשפט בוחן את הנתונים ובמידה שהוא מוצא לנכון כי אכן קיים סיכון בהוצאת הילדים מהארץ, מוצא צו עיכוב יציאה זמני תוך פרק זמן מהיר יחסית.

כיצד ניתן לבטל צו עיכוב יציאה מהארץ כנגד הקטינים?

במידה שהוצא לילדים צו עיכוב יציאה מהארץ, על ההורה המבקש להוציאם לחו"ל, להציע ערבויות כספיות או עיקולים שונים, כדי להבטיח את החזרת הילדים לארץ. כך למשל, ניתן להציע ערבות אישית, ערבות כספית של צד ג', ערבות באמצעות שיק בנקאי, עיקול זמני על דירת מגורים, או כל ערבות נוספת ומוסכמת אחרת.

כיצד ניתן להימנע ממקרה של עיכוב יציאה מהארץ?

כדי להימנע ממקרה בו אחד ההורים מעכב את יציאתם של הקטינים מהארץ, מומלץ להסדיר את עניין הנסיעות לחו"ל, כבר בהסדר הגירושים ולמנוע בכך ויכוחים עתידיים בנושא. כך, למשל, מומלץ לקבוע מראש שמותר לכל אחד מההורים לקחת את הילדים לטיול בחו"ל לפרק זמן מסוים וכן להגדיר בהסכם את ההסכמה להוצאה או חידוש דרכוני הילדים, אצל מי יוחזקו הדרכונים בשוטף, את משך הזמן המקסימאלי של הנסיעה וכן את החובה ביידוע ההורה השני מראש ובכתב על הנסיעה ובמקרה הצורך, גם את גובה העירבון הנדרש. כמו כן, כדאי להוסיף שעל הורה שנוסע עם הילדים לחו"ל לאפשר לילדים לשוחח טלפונית עם ההורה האחר בזמן הנסיעה, וכן לקבוע שעל ההורה הנוסע עם הילדים לעדכן בפרטי הטיסות, המלונות ותוכנית הנסיעה וכן לדאוג לביטוח עבור הילדים בעת שהותם בחו"ל.

טלי ורד קינן, עו"ד ומגשרת בדיני משפחה

הבגידה דירת המריבה

כספי שכירות מדירה בבעלות אישה מאזור אשדוד עמדו במרכזו של סכסוך מכוער בינה ובין בעלה. לאחר שפנתה לעורכת הדין טלי ורד שסייעה לה, הגישה תלונה

קרא עוד »